طرح درس قرآن
 
درباره وبلاگ


رضا نمازی دانشجوی کارشناسی ارشد تحقیقات آموزشی
آخرین مطالب
پيوندها
نويسندگان



نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

خبرنامه وب سایت:





آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 138
بازدید دیروز : 2
بازدید هفته : 141
بازدید ماه : 142
بازدید کل : 14634
تعداد مطالب : 87
تعداد نظرات : 0
تعداد آنلاین : 1


مشاهده سطح انرژی امروز شما با علم بیوریتم

معلمانه




 

موضوع : آیات 79تا83 سوره بقره
هدف کلی: آشنایی دانش آموزان با قرائت آیات 79تا 83 سوره بقره
اهداف جزئی
حیطه نگرشی:
دانش آموزان به خواندن آیات زیبای سوره بقره علاقه مند شوند.(ارزش گذاری)
دانش آموزان از خواندن و شنیدن آیات قران لذت ببرند.(واکنش)
دانش آموزان نسبت به فکر کردن در مورد آیات قران علاقه نشان دهند.(ارزش گذاری)
دانش آموزان از یاد گرفتن پیام قرانی لذت ببرند.(واکنش)
حیطه مهارتی:
هر دانش آموز به تنهایی آیات مشخص شده درس را می خواند.(اجرای مستقل)
دانش آموزان هنگام خواندن آیات به دقت گوش می دهند.(دقت)
دانش آموزان به دقت پیام قرانی را گوش دهند.(دقت)
حیطه شناختی:
دانش آموزان با قرائت  آیات 79 تا 83 سوره بقره آشنا میشوند.(دانش)
دانش آموزان با پیام قرانی درس(٭وَ قولوا لِلنّاس حسناً٭)
که در مورد سخن گفتن با مردم است آشنا شوند.(دانش)
دانش آموزان در مورد تصویر یک داستان ساده خلق می کنند.(ترکیب)
 
روش تدریس:
روش همیاری بچه ها همراه با بحث گروهی و بارش مغزی در قسمت پیام قرانی.
رسانه های آموزشی:
کتاب راهنمای معلم ، کتاب درسی ، ضبط صوت
فرایند معلم دانش آموز: ( ارئه درس)
 

دانش اموزان از جای خود بلند میشوند و صلوات می فرستند و بعد روی نیمکت های خود می نشینند.
ابتدای ساعت درسی معلم وارد با چهره ای شادو خوشحال وارد کلاس میشود.
 
متقابلا دانش آموزان هم سلام می کنند.
معلم با دانش آموزان سلام و احوال پرسی میکند و حال آنها را جویا میشود.
دانش آموزان با معلم حرف میزنند و از حال خود می گویند.
 
معلم حالات روحی روانی فراگیران را بررسی میکند تا مطمئن شود تمامی فراگیران خوب و سرحال هستند.
نماینده کلاس جواب معلم را می دهد، همه حاضر هستند.
معلم حضور و غیاب می کند و اگر کسی غایب بود علت غیبت او را جویا میشود.
فراگیران آماده میشوند.
حال به سراغ فعالیت های درسی می رویم.
دانش آموزان میخوانند.
از چند دانش آموز به ترتیب می خواهیم آیات درس قبلی را بخوانند
بجه ها کتاب ها ی خود را باز می کنند.
حال به سراغ درس جدید می رویم: بچه ها کتاب ها را باز کنید.
فراگیران به دقت آیات را گوش می دهند و از روی کتاب خود خط می برند.
نوار صوتی مربوط به درس را روشن می کنیم.
دانش آموزان در گروه آیات درس را برای یکدیگر می خوانند.
بعد از اتمام نوار دانش آموزان را به گروه های 3یا4 نفری تقسیم می کنیم.
دانش آموزان هم مشکلات قرائتی خود را مطرح می کنند.
معلم به گره ها سر میزند و مشکلات قرائتی دانش آموزان را حل میکند.
با انجام همین فعالیت ها جلسه اول تدریس این درس به پایان میرسد.
دانش آموزان می خوانند و اگر در قرائت آیات مشکلی داشتند معلم بر طرف می کند.
جلسه دوم تدریس با پیام قرانی آغاز میشود. اما قبل آن آیات درس توسط دانش آموزان خوانده میشود.
بچه ها به دقت گوش می دهند.
حال پیام قرانی درس را دو یه سه بار با صدای بلند می خوانیم.
(٭وَ قولوا لِلنّاس حسناً٭)
نظرات مختلفی می شنویم مانند: یکی می گوید: باید با مهربانی با دیکران حرف بزنیم
یکی دیگر از بچه ها می گوید: باید حرف های خوب به دوستان خود بگوییم و از این قبیل نظرات
بعد از خواندن معنی پیام
(با مردم به زبان خوش سخن بگویید.) از دانش آموزان می پرسیم منظور از این عبارت چیست؟
دانش آموزان گوش فرا می دهند.
حال معلم نظرات را تایید میکند و در باره پیام بیشتر توضیح میدهد.
 
در پایان این پیام فراگیران با معنی کلمه ناس ( مردم) آشنا میشوند.
مثالی برای داستان:
در تصویر مریم و فاطمه دیده می شوند که دوستای خوبی هستند. مریم به فاطمه کمک کرده تا درس هاشو خوب یاد بگیره فاطمه هم برای تشکر یه گل واسه مریم چیده و داره ازش تشکر میکنه و با مهربانی باهاش حرف می زنه قصه ما تموم شد.
 
زیر پیام قرانی تصویری وجود دارد که دانش آموزان باید در مورد ان داستان ساده ای خلق کنند و این فعالیت در گروه انجام می پذیرد.
دانش آموزان پیام را پیدا می کنند و با صدای بلند می خوانند.
(٭وَ قولوا لِلنّاس حسناً٭)
بعد از اتمام این فعالیت دانش آموزان باید پیام قرانی را در داخل ایات درس بیابند.

 
ارزشیابی تشخیصی:
خواندن آیات درس قبل توسط دانش آموزان و سوالاتی در مورد در درس قبل می پرسیم مانند:
سخن امام صادق(ع) در مورد آیات قران چه بود؟
یکی از دانش آموزان را به جلو کلاس آورده و می گوییم یک نماز سه رکعتی با صدای بلند بخوان(تمرین های درس)
ارزشیابی تکوینی:
در طول ساعت درسی فعالیت های گروهی را ارزیابی می کنیم و میزان فعالیت هر دانش آموز را زیر نظر میگیریم.
 
 
ارزشیابی پایانی:
 
در پایان تدریس باید رفتار و میزان علاقه دانش آموزان نسبت به قبل تدریس تغییر کرده باشد. و همچنین آیات درس را به خوبی یاد داشته باشند.به طور تصادفی از دانش آموزان می خواهیم عبارتی را بخوانند تا اطمینان حاصل کنیم همه یاد گرفته اند.
سوالاتی برای ارزشیابی:
دانش آموزان آیات درس را روان بخوانند.(مهارتی)
دانش اموزان معنی کلمه ناس(مردم) را بدانند.(شناختی)
 
 
 

مشاهده سطح انرژی امروز شما با علم بیوریتم

نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:







دو شنبه 13 تير 1390برچسب:, :: 13:9 ::  نويسنده : رضا نمازی